Denizli Anahtar Teslim Ev

Denizli traverten yer döşemesi

DENİZLİ TRAVERTEN YER DÖŞEMESİ

Traverten yer döşemesi, doğal taş yer döşemeleri içerisinde geçmişten günümüze en sık olarak kullanılan yer döşemesi ürünlerindendir.Mekanların iç ve dış zeminlerinde kullanılabilmektedir.Doğal görünümü zeminlerde en iyi yansıtan zemin döşemesidir. Farklı döşeme şekilleri mevcuttur.

Denizli traverten yer döşemesi
Traverten yer döşemesi kullanım alanları:

 • İç mekan yer döşemesinde:Altan ısıtma sistemleri ile mükemmel bir uyumluk içinde olan traverten yer döşemesi iç mekanlarda size farklı biz duygu yaşatacaktır.Yaz aylarında odanın daha serin olmasını ve kış aylarında altan ısıtma ile harika konforlu bir deneyimi size yaşatacaktır.
 • Merdiven ve basamaklarda:Traverten yer döşemesi antik çağlardan itibaren merdiven ve basamaklarda kullanılmıştır.Roma döneminde antik tiyatro ve amfi gibi çok basamaklı mekanlarda tercih edilmiştir.Eğer merdiven ve basamaklarda antik bir görünüm istiyorsanız traverten yer döşemeleri sizin için en ideal tercihlerden birisi olacaktır.
 • Bahçe yer döşemesinde: Traverten kullanmak en ideal tercihlerden birisidir.Uzun yıllar dayanıklı ve doğal görüntüsü ile bahçenize değer katacaktır.
 • Banyo yer döşemesinde: Osmanlı tarzı banyo dekorasyonu istiyorsanız banyonuzun yer döşemesinde mutlaka traverten kullanmayı düşünmelisiniz.O ambiansı size en iyi yansıtacak ürünlerden birisidir.Diğer ürün ise mermer yer döşemesidir.
 • Havuz kenarlarında: Su ile teması halinde kaygan olmayacak ve doğal görüntüyü yansıtacak olan traverten sık tercih edilmektedir.
 • Mutfak ve kiler zemininde:Ortam sıcaklığını dengeleyici bir unsur olduğu için özellik ile yurtdışında mutfak ve kilir zeminde sık tercih edilmektedir.

Denizli traverten zemin kaplama
Traverten yer döşemesi yüzey çeşitleri:

 • Cilalı:Traverten pürüzlü bir yüzeye sahiptir.Bu traverten doğal taşının yapısından kaynaklanmaktadır.Ancak traverten yer döşemesini, yüzeyde pürüzsüz ve parlak bir hale getirilmesi için cilalama işlemi yapılmaktadır.
 • Honlu:Traverten yüzeyine mat bir görünüm kazandırmak için yapılır.Bir nevi yarı cilalama işlemidir.Özellik ile kaygan yüzeylerde kullanılacak travertenler için honlama işlemi yapılmaktadır.Yüzeyin ne tam parlak nede tam mat olması sağlanmaktadır.
 • Fırçalı:Yüzeyin eskitilmiş bir görünüm kazanması için özel fırçalar yardımı ile fırçalanması sonucunda elde edilen traveryen yüzeyidir.
 • Kenarı kırık:Zemine döşenecek olan travertenlerin birleşim yerlerinin eskitme görünüme uyum sağlaması için kenarlarının makine yardımı ile ölçülü bir şekilde eskitilmesidir.Eskitilmiş doğal görünüm için fırçalı yüzey ve kenarı kırma işlemi iyi birer ikilidir.
 • Eskitme:Traverten yapısı gereği eskitilmiş bir yüzeye sahiptir.Bu onun yıllar boyunca süren erazyona maruz kalmasından dolayı doğal bir yol ile kazandığı bir özelliktir.Ancak bu eski görünümün yetmediği durumlarda makine yardımı ile tambur içerisinde eskitilmesi işlemi uygulanmaktadır.Bu uygulamanın sonucunda ortaya çıkan yüzeye eskitme denilmektedir.Daha çok duvar ürünlerinde kullanılmaktadır.
 • Dolgulu:Travertin yer döşemesi, yüzeyinde delikler bulunmaktadır.Bu travertenin yapısından dolayı kaynaklanmaktadır.Travertenin yer döşemesinde kullanılabilmesi için bu boşlukların doldurulması gerekmektedir.Bu dolgu işlemi, özel hazırlanan dolgu malzemeleri ile yapılamaktadır.Bu işlemin sonucunda travertenin yüzeyindeki delikler kapatılmaktadır.Bu işlem ile ortaya çıkan yüzeye dolgulu denmektedir.

Traverten yer döşemesi denizli

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Cilalı yüzeye sahip olan traverten yer döşemeleri su ile sık temas eden ve ıslak duran zeminlerde tercih edilmemelidir.Pürüzsüz ve cilalı ürünler zeminde kayganlık yaratır.Bu üzerinde yürüyen kişi için tehlike yaratmaktadır.
 • Bahçe yer döşemesinde kullanılacak olan travertenler üzerindeki çalışmaya göre tercih edilmelidir.Eğer üzerinde ağır yüke maruz kalacaksa daha dayanıklı olan kalın traverten yer döşemeleri tercih edilmelidir.
 • Görünümü en çok belirleyen etkenlerden birisi birleşim noktalarındaki derzdir. Traverten yer döşemesinin derz aralıkları ustaca hazırlanmalı ve doldurulmalıdır. Aksi takdirde görüntü olarak hoş olmayan durumlar ile karşılaşılmaktadır.
 • Vein cut kesim gibi özel teknikler ile kesilmiş ve kesiminden kaynaklanan bir görünüme sahip olan ürünlerde derz kullanılmamalıdır.
 • Cilalı olan ürünlerde derz tercih edilmemelidir.

Traverten zemin kaplama