Denizli Anahtar Teslim Ev

DENİZLİ KOMPOZİT AHŞAP DECK

Kompozit ahşap deck, dış mekanların zeminlerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.Dış mekanların zeminlerinde ahşap görünümü elde etmenizin en kolay yollarından birisidir. Kompozit deck, sudan etkilenmez ve uzun ömürlüdür. İki farklı malzeme kullanılarak üretilmektedir.

Ahşap deck, iroko ve teak gibi ender ağaçların fırınlanma işleminden geçirilmesi ile yapılmaktadır.İroko ithal edilen bir ağaç türüdür.Dayanıklı olmasının yanında çok değerlidir.Bu nedenle daha uygun fiyata olması için farklı ağaç türleri de kullanılmaktadır.Fırınlanma işleminin yapılmasındaki amaç ağacın içerisindeki öz suyunu kaybetmesini sağlamaktır.Bu ağaça dayanıklılık katmaktadır.Fırınlanan ahşaplar emprenyelenerek uzun yıllar su ile temas etse dahi zarar görmeyecek dayanıklılığa ulaştırılmaktadır.Bu doğal yöntemler ile elde edilen kompozit ahşap decktir.Zaman içerisinde bakımının yapılması gerekebilir.Vernik işlemi ile ilk gün ki görünümüne çok kolay bir şekilde kavuşabilir.Daha sıcak bir görüntüye sahiptir.Renk dolgunluğu ile zeminde etkileyici bir görüntü sağlar.

Bahçe kompozit deck

Ahşap deck yapımında kullanılan ağaçların ender olması ve maliyeti artırması nedeniyle pvc malzemeden yapılan kompozit deckler de bulunmaktadır.Pvc suya dayanıklı malzemedir.Bu nedenle su ile temas halinde olan zeminlerde rahatlık ile kullanılmaktadır.Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ahşap unu PP veya HDPE malzemelerinin karşımı ile üretimi yapılan kompozit decklerde mevcuttur.

Ahşap deckler karkas üzerine montajı yapılmaktadır.Bu nedenle sadece dış zeminlerde tercih edilmektedir.Ancak pvc malzemeden yapılan deckler karkas gerektirmeden montajı yapılabilmektedir..Karkas gerektirmemesi nedeniyle iç mekanların zeminlerinde de kullanılabilir ürünlerdir. Laminat parkelerde bulunan kilit sistem mevcuttur.İki plakanın birbirine geçirilerek tutturulması ile montajı yapılabilmektedir.Hızlı motajın yapılmasının yanında istenildiğinde sökülmesini de sağlamaktadır.Kompozit deckler farklı hava şartlarına göre dayanıklıdır.Pürüzlü yapısı nedeniyle kaymayı engeller.

Kompozit deck uygulama alanları;

  • Cafe ve restaurantların dış zeminlerinde sık tercih edilmektedir.Sudan etkilenmemesi ve su ile temizlenmesi nedeniyle bu mekanlar için en uygun zemin çözümlerinden birisidir.
  • Rıhtım ve iskele, kompozit ahşap decklerin ilk kullanım alanlarından birisi rıhtım ve iskelelerdir.Uzun yıllar dayanıklı olması ve bakımının kolay yapılabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir.
  • Bahçe zeminlerinde ahşap görünüm arayanların ilk tercihleri arasında yer almaktadır.Kamelyanın zemininde yada bahçenizdeki bir oturma alanında ahşabın sıcaklığını yaşamak istiyorsanız en iyi tercihtir.
  • Teras ve balkonlar, bahçe teras ve balkonların zeminlerinde hem görünüm hemde dayanıklılık için tercih edilmektedir.Özellik ile ahşap vilların terasları ve balkonlarında sık tercih edilmektedir.
  • Havuz kenarlarında kaymaz yüzeyi sağlamak ve ahşabın sıcaklığını katmak için tercih edilmektedir.Hem suya dayanıklı olması, hemde kaydırmaması nedeniyle havuz kenarlarında en ideal tercihlerden birisidir.
  • Bahçe yürüyüş yollarında, ahşap deckler bahçelerin yürüyüş yollarında da kullanılabilir.Peyzaj düzenlemesi yapılan bahçelerin yürüyüş yolunda doğal görünümü tamamlamak için kullanılmaktadır.

Denizli kompozit ahşap deck