Denizli Anahtar Teslim Ev

DENİZLİ PARKE

Laminat parke, evimizin dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir.İç mekanlarda yer ve duvar dekorasyonu mekanın görüntüsünü değiştiren en büyük etkendir.Parke zeminde zorunlu bir ihtiyaçtan ziyade, mekanın dekoratif görünümünde etkili bir unsur haline gelmiştir.Yerli ve ithal parke markaları arge çalışmalarına büyük yatırımlar yaparak, parkenin dekoratif bir ürün haline gelmesini sağlamışlardır.Oldukça fazla parke rengi çeşiti ve parke modeli seçeneği mevcuttur.Denizli parke, zemin yer döşemesinde ülkemizde en çok kullanılan ürünlerden birisidir.Yeni ve eski yapıların bir çoğunun zeminlerinde parke ideal kullanım olarak görülmektedir.Ancak daha doğal ve canlı ahşap istiyorsanız lamine parke tercihinide gözden geçirebilirsiniz.

Denizli parke ustası

Parke menşei

Parkenin üretildiği ülke, parkenin menşeidir.Ülkemiz dışında üretilen parkeler ithal parke, ülkemizde üretilenler ise yerli parkedir.

Parke çeşitleri

Laminat parke,Lamine parke,Vinil parke,Parlak parke(High Gloss Parke) olmak üzere parkeler 3 çeşitte gruplanmıştır.

Denizli parke modelleri

Parke markaları

Markalar ithal ve yerli olarak iki grup olarak ele alınmaktadır.İthal laminat parke markaları, yurtdışından ithal edilen markalardır.Yerli laminat parke markaları ise ülkemizde üretilen markalardır.

Ülkemizde en çok tercih edilen parke markaları aşağıdaki gibidir.

  • Yerli parke markaları:Çamsan(Parkelam),AGT,Peli,Artfloor,Sunfloor,Vario,Floorwood,Floorpan
  • İthal parke markaları:Classen,Balterio,Egger,Designfloor,Kronotex,Kronoswiss

Teknik özellikler

Denizli laminat parke

Sınıfları

Ticari ve Konut olmak üzeri iki grup olarak ayrılmaktadır.

  • Ticari:İş yerleri ve üzerindeki yürüyüş trafiğinin yüksek olduğu zeminler için tercih edilen parke grubudur.31,32 ve 33 sınıf parkeler ticari grupta yer almaktadır.
  • Konut:Ev kullanımı için üretilen ve daha az yürüyüş trafğine maruz kalan zeminler için üretilen parke grubudur.21,22 ve 23 sınıf parke konut grubunda bulunmaktadır.

Ancak kalite standartlarının artması nedeni ile ev kullanımında dahi 31 sınıf parke standart kullanım haline gelmiştir.

Not:Parkenin sınıfında karar verirken, uygulanacak zeminin üzerindeki eşya ve yürüyüş trafiği dikkate alınarak karar verilmelidir.Az trafiğe sahip ve çok fazla çalışmayacak bir mekanın zemininde 32 yada 33 sınıf parke kullanmak gereksizdir.Örneğin yatak odası,çoçuk odası gibi odalarda 31 sınıf oldukça yeterlidir.

Aşınma sınıfları

Parke plakasının üst kısmının, darbelere ve çizilmeye karşı olan dayanıklılığıdır.AC-1 ile AC-6 arasında değişmektedir.Aşınma sınıfı, parke sınıfı ile orantılıdır.Örneğin:32 Sınıf parke AC-4 Aşınma sınıfına sahip olmalıdır daha düşük bir aşınma sınıfına sahip olamaz.

Aşınma sınıfı ve Parke sınıfları:

  • 21 Sınıf(AC-1)
  • 22 Sınıf(AC-2)
  • 23 Sınıf (AC-3)
  • 31 Sınıf(AC-3)
  • 32 Sınıf(AC-4)
  • 33 Sınıf (AC-5 ve AC-6)

Vintage parke modelleri

Parke seçiminde dikkat edilmesi gereken teknik özelliklerden birisidir.Aynı zamanda parkeleri teknik özellik olarak birbirinden ayıran önemli özelliklerden birisidir.Uygulanacak zemine uygun parke kalınlığını tercih etmeye özen göstermeniz gerekmektedir.Konutlarda 8MM kalınlığa sahip parkeler standart kalınlık olarak hafızalara yerleşmiştir.

Parke kalınlıkları

4mm,6mm,7mm,8mm,10mm ve 12mm şeklindedir.14mm parke ülkemizde tercih edilmeyen ancak yurt dışında sıkça kullanılan bir kalınlıktır.En çok tercih edilen parke kalınlıkları ise:8mm,10mm ve 12mm kalınlıklarıdır.

Yüzeyleri

Parke plakasının papel kısmının görünümü ve şeklidir.Markalarının kendilerine ait farklı yüzey çeşitleri mevcuttur.Ancak genellik ile kullanılan yüzey tarzları:Vintage,Otantik,Rustik,Yağlı,Beton,Seramik gibi farklı yüzey çeşitleri kullanılmaktadır.Yüzey parkenin görünümü oluşturan kısımdır.Papel kısmının kalitesi parkenin uygulandığında görüntüyü etkileyen en önemli kısımlardan birisidir. Arge çalışmaları ile papel kısımları düz baskılar yerine 3d efekt verilerek yapılan parkeler bulunmaktadır.Bu parkeler döşendiğinde daha gerçekçi görünmekte ve ahşap hissini daha iyi vermektedir. Balterio markası bu konuda oldukça iyidir.

Denizli parke

Derz

Parke plakalarının birleşim yerlerindeki 1mm V şeklinini oluşturan boşluğa derz adı verilmektedir.Bu boşluk fayans ve seramiklerdeki gibi gerçek bir boşluk değildir.Plakalar birbirlerine tam olarak kilitlenmektedir.Derz parkelerin sınıflandırılmasında etkili bir rol almaktadır.Parkeleri derzli parke ve dersiz parke olarak sınıflandırmanız mümkündür.

Derz tamamen görünüm için kullanılmaktadır.Parkenin daha iyi birleşmesi yada farklı bir özelliği yoktur.Mekanın derinliğini artırmak ve farklı bir hava katmak için tercih edilir.Ancak derzli parkelerin yüksek trafiğe sahip olan mekanlarda tercih edilmesi tavsiye edilmemektedir.Bunun nedeni parkenin daha fazla çalışmaya maruz kalmasından dolayıdır.

Not:Derzli parkelerin kalınlığı,sınıfı ve aşınma sınıfının yüksek olmasına dikkat ediniz.

Garanti

En düşük garanti yılı 5 yıldır.Arge çalışmalarının ilerlemesi ve rekabet parkeleri uzun yıllar dayanıklı hale getirmiştir.Garanti yılları parke sınıfları ile orantılıdır.Parkelere verilen garanti yılları şu şekildedir.

5yıl,10yıl,15yıl,20yıl,25yıl ve 30yıl garanti süreleri mevcuttur.İthal parkelerde garanti süreleri daha uzun olmaktadır.Bu uzun yıllar arge çalışmalarının meyvesidir.Ancak yerli parke markaları da standart garanti süreleri yakalamış durumdadır.Garanti yılları sınıflarına göre uygun zeminde kullanılması durumunda geçerlidir.Konut için uygun yeterlilikte bir parkeyi, ticari bir mekanın zemininde kullandığınızda verilen garanti süresi geçerliliğini kaybedecektir.

Denizli parke fiyatları

Sertifika

Üretimin belirli standartlar dikkate alınarak yapıldığının belgelenmesidir.Parkelerin bazı sertifikalara sahip olması gerekmektedir.Bu sertifikalar arasında en önemlileri ise;

E-1 Sertifakası:İçerisindeki formaldehit oranın yok denecek kadar az olduğunu belgeleyen sertifikadır. Bu belge parke tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli sertifakadır. Formaldehit kanser riski yaratan bir maddedir.Eğer plakalar içerisindeki bu oran fazla ise zaman içerisinde salınım yapacak ve sağlığınızı tehdit edecektir.Seçtiğiniz parkenin bu sertifikaya sahip olmasına büyük önem verin.Özellikle ucuz cin malı parkeler bu sertifikaya sahip değildirler.

Mavi melek sertifakası:Avrupada en çok dikkat edilen belgeler arasındadır.Parkenin içerisinde kanserojen madde bulunmadığına dair verilen sertifakadır.

ISO 9001:Bildiğiniz üzere ülkemizde müşteri memnuniyeti ve belirli standartları sağlandığına dair verilen kalite belgesidir.

Modelleri

Parkenin dekorasyonda etkili bir rol almaya başlamasından sonra farklı tarzlara hitap eden parke modelleri üretilmeye başlandı.Şuan trend olarak rustik ve vintage parke modelleri oldukça ilgili görmekte.Öte yandan otantik ve ahşap dokuyu en iyi yansıtmaya çalışan parke modelleri de, konsept tasarıma sahip mekanların zeminlerinde tercih ediliyor.

Laminat parke modelleri

En basit anlamıyla parke renkleri:Açık,Orta,Koyu ve Parlak olarak sınıflandırılmaktadır.Renkler ağaç türlerinin kendileri has renklerinden esinlenerek belirlenmektedir.Ancak son zamanlarda renkler daha basit anlamıyla üstünden geçilmekte ve daha çok modeller en planda tutulmaktadır.Parkelerin tek bir renk olduğu zamanlardan, uygulandığında bir deseni ortaya çıkaran modellerin trend olduğu bir zamanda olduğumuzu söyleyebiliriz.Genellik ile ahşap ve ağaç görünümü daha iyi veren renk ve modeller tercih edilmektedir.Ülkemizde açık renk parke renkleri daha ön plandadır.

Vintage laminat parke

Fiyatları

Yukarıda bahsettiğimiz her bir özellik parkenin fiyatını etkileyen etkenlerden birisidir.Ancak parke fiyatlarını etkileyen ana etkenleri sıralayacak olursak.Markası,Sınıfı,Aşınma sınıfı,kalınlığı,garanti yılı ve sahip olduğu sertifikadır.Parke fiyatları m2 olarak yada paket fiyatı olarak belirlenmektedir.Fiyatları karşılaştırırken parkenin garanti yılını dikkate almanızı öneririz.Zemine en uygun teknik özelliklere sahip olan parkeleri tercih etmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.Yoksa yıllar içerisinde size daha pahalıya mal olabilir.